Zweig misin Demirkubuz mu?

images-1

Zaman zaman Stefan Zweig’in ne kadar haklı olduğunu düşünüyorum. Zira kendisi II. Dünya Savaşı sırasında Avrupa’nın içine düştüğü durumdan duyduğu üzüntü ve yaşamındaki düş kırıklıkları nedeniyle 22 Şubat 1942’de Rio de Janerio’da, karısı Lotte ile birlikte intihar etti. Buna Hitler’in dünya düzenini kalıcı sanmasının verdiği karamsarlığın yanı sıra, kendi dünyasının asla bir daha varolmayacağı düşüncesi neden oldu. Oysa yaşadığı derin düş kırıklıklarıyla 3 sene daha mücadele edebilse Hitlersiz de bir Dünya’nın olabileceğini görecek ve çok sevdiği ülkesine geri dönebilecekti.

Bugün Türkiye’de yaşananların da benim jenerasyonum üzerinde buna benzer iki etki bıraktı. Birincisi ülkeden kaçıp kurtulmak. Arkadaş sohbetlerinde konu illaki dönüp dolaşıp yurt dışında yaşamaya geliyor. Sanki buradan gitsek ülkeye ait tüm sorunlarımızı arkamızda bırakabileceğimizi sanıyoruz. Bu zannedildiği kadar kolay değil. Ne demişler; bir çocuğu mahalleden çıkarabilirsiniz ancak bir mahalleyi çocuğun içinden çıkaramazsınız. Uzakta da olsak ülkede yaşanan şeylerden mutlaka etkileneceğiz. Tıpkı Zweig gibi.

indir
Stefan Zweig’in en iyi yapıtlarından biri. Özellikle son hikaye olan Leman Gölü Kıyısındaki Olay Zwein’in hayat hikayesi niteliğinde.

İkinci etki de gelişen olaylar karşısında yabancılaşma ve duyarsızlaşma. Zeki Demirkubuz bir twitinde “bu ülkeye ve bu hayata dair hiçbir şeyin, hiçbir zaman benim dilediğim gibi olmayacağını biliyor, artık bundan acı duymuyorum” demişti. Ülkeyi yönetenlerin aldığı kararlar karşısında yaptığımız, söylediğimiz hiçbir şeyin etkisinin olmadığını görüp bunu kabulleniyoruz ve bundan üzülmüyoruz. Masumiyet filmide Bekir’in dediği gibi yol bu, şimdi eğ başını usul usul yürü. Yaşadığımız küçük çevrede hepimiz mutsuzuz anca keyfimiz yerinde. O küçük çevreye bir müdahale olmadığı sürece sadece anlık tepkiler veriyoruz. Örneğin neredeyse bir haftadır ülkenin doğusunda hiçbir şekilde internet hizmeti verilmiyor. Bununla ilgili sesimizi çıkarmadık ancak ne zaman ülkenin tamamı interneti kullanamaz oldu o zaman internet sitelerinde haber oldu. Gerçi bu durum da artık kabullenilmiş gibi. Ne de olsa herkesin telefonunda “vpn” yüklü.

Yine de hayat varsa umut vardır diyelim. Enseyi karartmayalım!

Zweig misin Demirkubuz mu?” üzerine bir yorum

  1. Bugun yasadigimiz ortami cok guzel ifade etmissiniz,kacis asla cozum degildir.Cin degisomde de ifade edlidigi gibi,irmagin kenarina otur bekle butun oluler yavas yavas onunden gececek. Yazilarinin devami umuduyla.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s